Prowadzenie księgowości – jak to robić?

Otwieranie własnej firmy to dla wielu ludzi biznesu bardzo ważny moment, pełen ważnych wyborów, wpływających na to, jak będzie wyglądać każdy dzień w biurze. Jedną z niezbędnych i nieuniknionych decyzji jest to, kto zajmie się naszą księgowością. Wedle powszechnej opinii, jedyną opcją jest skorzystanie z pomocy zewnętrznego biura księgowego… ale czy na pewno? Sprawdźmy to!

Działamy na własną rękę

Jak się jednak okazuje, oddanie tych zadań w ręce biur, jak i odpowiednich specjalistów mogących zajmować się kwestiami księgowości nie jest jedyną możliwością! Dziś coraz większa ilość przedsiębiorców wykorzystuje najróżniejsze programy do samodzielnej księgowości (np. Taxomatic). Ich zalety są widoczne niemalże na pierwszy rzut oka, a tą, która wysuwa się na front, jest przejęcie całkowitej kontroli nad ewidencją dokumentów. To dość wygodne rozwiązanie, gdyż pozwala nam ono na zredukowanie ryzyka popełnienia błędów przez księgowego. Przy okazji, zyskujemy niezwykłą prostotę wglądu (jak i ewentualnej edycji) do pełnej dokumentacji firmy, z poziomu wybranego urządzenia. Niezależnie czy wolimy pracować z telefonem, laptopem czy tabletem – wszystko jest możliwe! Jako słabą stronę takiego pomysłu, możemy uznać to, że korzystając z software’u, przejmujemy nie tylko całkowitą kontrolę nad kwestią ewidencji, lecz także odpowiedzialność za wszystkie błędy i niedociągnięcia!

Tak, jak kiedyś

Skoro znamy mocne i słabe strony „nowej strony” księgowości w firmie, to warto byłoby zrobić to również dla klasycznej, zlecanej na zewnątrz księgowości. Jako zaletę można uznać to, że wraz z oddaniem wszelkich działań związanych z ewidencją faktur i wielu podobnych dokumentów, zwalniamy się z praktycznie całej odpowiedzialności za to, co zostanie zewidencjonowane. Dlaczego nie mówimy tu o całej odpowiedzialności? Otóż wedle prawa, osobą odpowiedzialną i ponoszącą ewentualne reperkusje za efekty pracy księgowego ponosi… przedsiębiorca! To niezbyt zachęcająca perspektywa, czyż nie? Przy okazji, kontrola pracy księgowego jest nie tyle, co czasochłonna, lecz także trudna w realizacji. Kto z nas ma czas na wielokrotne wizyty w siedzibie naszych współpracowników?

Podsumowanie

Dziś kwestia księgowości jest nie tak skomplikowana, jak niegdyś, a przy okazji pozwala nam na dokonanie dość poważnych wyborów mających wpływ na przyszłość naszej firmy! Mamy nadzieję, że nie zignorujecie jej istoty i zastanowicie się nad tym, co jest dla was najlepsze!