Jak wybrać kamerkę internetową?

Korzystanie ze Skype czy też Google Hangouts wymaga posiadania kamery internetowej. Wiele notebooków czy laptopów jest wyposażona w taki sprzęt, jednak nie zawsze spełnia on nasze wymagania. Dlatego, jeżeli zależy nam na jakości obrazu wysyłanego kamerą, należy zaopatrzyć się w taki sprzęt samodzielnie. Na jakie parametry musimy zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za jakość obrazu jest matryca kamery internetowej. W tego rodzaju urządzeniach stosuje się dwa podstawowe warianty tego komponentu. Są to matryce CMOS oraz CCD. Większość tańszych kamerek oraz tych wbudowanych w urządzenia posiada matrycę CMOS. Do podstawowych czynności wystarcza, jednak wielu użytkowników nie zadowoli. Dlatego warto wydać nieco więcej gotówki i znaleźć kamerę z matrycą CCD.

Poza matrycą, ważny parametr stanowi także rozdzielczość takiej kamery. Tutaj trzeba nieco się wysilić, gdyż dobry obraz zależy nie tyle od samej rozdzielczości, co jej dopasowania do matrycy oraz prędkości obrazu przekazywanego przez kamerę. Najczęściej spotykamy się z rozdzielczościami 640×480 lub 800×600 pikseli.

Prędkość obrazu to ilość klatek przesyłanych w trakcie jednej sekundy. Najlepsze kamery mają możliwość przesłania nawet 30 klatek na jedną sekundę, więc to naprawdę dobry wynik. Jednak dotyczy to produktów z najwyższej półki cenowej.