Fiber laser – jeden z bardziej popularnych laserów dostępnych na rynku

Urządzeń laserowych na rynku jest bardzo wiele. Producenci oferują naprawdę szeroki asortyment produktów. Również ceny są bardzo zróżnicowane. Przy zakupie zwraca się głównie uwagę na typ lasera. Chodzi tutaj o jego źródło. Najczęściej spotkać możemy fiber laser, lasery CO2 oraz wanadatowe. Każdy z nich charakteryzuje się różnymi wadami oraz zaletami. Różnią się również wykorzystaniem i przeznaczeniem. Należy zatem dobrać odpowiedni rodzaj do odpowiedniego materiału. Od wielu lat wykorzystuje się te techniki jako główne narzędzie do grawerunku oraz znakowania. Tyczy się to wszystkich rodzajów stopów – od miękkich do nawet najtwardszych metali. Co ważne wykorzystywane technologie sprawdzają, że oznaczenia odporne są na korozję. To bardzo ważne z punktu widzenia klientów. Dodatkowo niezwykła precyzja pozwala na zastosowanie ich w medycynie.

Poniżej wymienione zostaną trzy najpopularniejsze typy laserów:

Laser gazowy CO2 bazują na mieszance gazowej dwutlenku węgla. Całość aktywowana jest elektrycznie. Długość fali szacuje się na 10,6 mikrometra, a więc jest to doskonały sposób na obróbkę materiałów z tworzyw sztucznych oraz wszelkiego rodzaju niemetalicznych. Lasery gazowe charakteryzują się niezwykle precyzyjnym promieniowaniem oraz wydajnością. Z reguły wykorzystywane są do pracy z drewnem, akrylem, papierem oraz szkłem.

Fiber Laser – należący do grupy laserów krystalicznych, wytwarza wiązkę lasera zwanego laserem seed. Wzmacniany jest dodatkowo poprzez specjalne włókna szklane. Do nich właśnie dostarczana jest energia poprzez diody pompujące. Taka konstrukcja umożliwia uzyskanie fal o wielkości 1 064 mikrometra. Minimalna wręcz średnica ogniskowa sprawia, że jego intensywność szacowana jest na około 100 razy lepszą od opisywanego wcześniej konkurenta. Z reguły laser takiego typu wykorzystywany jest do znakowania metali. Proces ten odbywa się poprzez metodę odpuszczania. Używa się go również do grawerowania. Bardzo ważną zaletą tego typu sprzętu jest nie wymagana konserwacja i długa żywotność. Raz zainwestowane pieniądze zwrócą się z nawiązką. Ich średnia szacowana żywotność to 75 000 godzin roboczych.

fiber laser

Laser krystaliczny to trzecia i zarazem ostatnia wersja opisywana w tym artykule. Tak samo jak poprzednik (fiber) należy do grupy operujących na ciałach stałych. Poprzednik wykorzystuje pompowanie diodowe. W tym przypadku wyróżnia się dwie metody. Pierwszą z nich jest granat itrowo-glinowy, który domieszkowany jest neodymem. Drugi to wandan itrowo-ortowy domieszkowany neodymem. Obie nazwy powstały poprzez skład domieszki. Długość tego typu laserów jest niemalże identyczna jak poprzednika, przez co nadają się do pracy na tych samych tworzywach. Różnicą między nimi jest zużywanie się drogich diod pompujących przez odmianę krystaliczną. W tym przypadku żywotność spada do średniego poziomu 12 000 godzin roboczych. Dzieje się tak dlatego, że kryształy użyte w tym typie zużywają się znacznie szybciej od lasera fiber.

Tak naprawdę metod jest o wiele więcej. Ten wpis skupił się na trzech najpopularniejszych. Ważne w przypadku wyboru odpowiedniego lasera jest jego przeznaczenie. Znając zastosowania poszczególnych typów można łatwo dobrać odpowiedni typ.