Drony

Drony – automatyczne statki powietrzne, zdalnie sterowane przez operatora, to już dziś nic niezwykłego. Technologia ta, jak większość nowinek technologicznych dopuszczonych do publicznego użytku, wywodzi się z segmentu militarnego. Oczywiście zdalne pojazdy, które widzimy dziś na niebie, nie są tak zaawansowane technologicznie, jak te, którymi dysponuje wojsko. Nie przenoszą one też oczywiście żadnej broni.

Drony wykorzystywane są dziś w rozmaitych dziedzinach. Najbardziej powszechnym sposobem ich użytkowania jest możliwość przenoszenia aparatów cyfrowych i kamer, co przyczyniło się do powstania wielu ciekawych materiałów filmowych i zdjęć. Fotografowie i filmowcy wykorzystywali ten wynalazek do produkcji materiałów promujących miasta, krainy geograficzne, zabytki i inne ciekawe budowle, których widok z powietrza, uwieczniony w wysokiej rozdzielczości najnowszych technologii wizualnych, zapiera dech w piersi. Zjawisko to było na tyle popularne, że w dobie smartfonów i wszędobylskich amatorskich zdjęć i filmów, każdy chciał mieć możliwość stworzenia podobnych, kręconych z powietrza, materiałów filmowych. Producenci szybko to dostrzegli i na rynku pojawiło się wiele prostych modeli dronów dostępnych dla każdego z nas. Dziś nawet w marketach technologicznych, takich jak Media Markt czy Saturn, odnaleźć możemy działy ze zdalnymi statkami powietrznymi i potrzebnym do nich wyposażeniem.

Ta popularyzacja wymusiła jednak szereg ograniczeń dla amatorskich „pilotów”, z czego najważniejszym jest wymóg posiadania licencji na pilotowanie większych statków powietrznych (od 25 kg), zarówno w zasięgu wzroku pilota, jak i poza nim. Nawet posiadając licencję, operator drona nie może latać nim wszędzie. Istnieje wiele stref zakazu, takich jak lotniska, czy większe miasta (powyżej 25 tysięcy mieszkańców). Aby w tych strefach wykorzystać nasz zdalny wehikuł, musimy zwrócić się do odpowiednich organów z odpowiednim wnioskiem. Wprowadzenie tych zakazów to oczywiście dobre posunięcie, gdyż już nie raz dochodziło do sytuacji, gdy jakiś lekkomyślny operator, pilotując swoją zdalną maszynę w okolicach lotniska, wprowadzał zamęt w kontroli lotów, narażając na niebezpieczeństwo pasażerów lądujących i startujących samolotów.

Jeżeli jesteśmy amatorami nowinek technologicznych, a dodatkowo pałamy się którąś ze sztuk audio-wizualnych, to z pewnością prędzej czy później sprawimy sobie drona. Szczerze polecam spróbować, jak sprawdzimy się w roli operatora – to naprawdę wielka frajda.