Dbanie o dobrą kondycję swojego laptopa

Jeszcze kilka lat temu, specjaliści od żywienia donosili, że nie wolno spożywać posiłków przy włączonym radio czy telewizorze. Miało to rozpraszać uwagę i źle wpływać na procesy trawienne. Taką samą teorię ukuć można w przypadku jedzenia w towarzystwie laptopów. Tyle tylko, że laptop + kanapka to nie tylko zapowiedź problemów gastrycznych. To także recepta na techniczną usterkę z okruszkami utkniętymi między klawiszami klawiatury w rolach głównych.

Okruszki, paproszki, kurz – mała rzecz, a potrafi uprzykrzyć życie. Nie chodzi tu tylko o zarazki, bakterie i ewentualne, mało przyjemne walory węchowe. Laptop usiany okruszkami to laptop awaryjny, mniej funkcjonalny, zanieczyszczony.

Oczywiście, najprościej byłoby w towarzystwie laptopa powstrzymać się od konsumpcji. Niestety, czasami jest to niemożliwe. Tak samo niemożliwe, jak niemożliwym jest, żeby choćby jeden okruszek zjedzonej nad laptopem kanapki nie wpadł w czeluści klawiatury. Wtedy, zastosować można szereg metod reanimacyjnych – od tych na wpół profesjonalnych, po domorosłe.

Warto zacząć od odkurzacza i za pomocą nawiewu – przedmuchać klawiaturę. Jeśli to nie pomoże, można skorzystać ze sprężonego powietrza w sprayu, który mocnym strumieniem wydmuchuje okruszki z klawiatury. Jeśli mamy sporo cierpliwości – możemy czyścić klawisze przy pomocy suchego wacika lub rozkręcić klawiaturę i całość „przedmuchać” odkurzaczem lub sprężonym powietrzem.

Jeśli takie metody nie pomogą, a klawisze zaczną się niemiłosiernie zacinać – konieczna będzie wizyta u serwisanta, który w krótkich, żołnierskich słowach wyjaśni nam, dlaczego nie można jeść nad otwartym laptopem.