
W dobie niepowstrzymanego rozwoju technologicznego i cywilizacyjnego musimy poszukiwać rozwiązań, które sprawią, że produkcja energii stanie się jak najbardziej efektywna. Jednym z nich jest wykorzystanie ciepła odpadowego. Jeśli zastanawiacie się, czym ono właściwie jest i jak możemy się nim posłużyć, Wasze wątpliwości rozwieje poniższy artykuł.
Czym właściwie jest ciepło odpadowe?
Ciepłem odpadowym nazywamy energię cieplną, która wytwarzana jest podczas zachodzenia różnych procesów i czynności, i która „marnuje się”, Oznacza to, że nie jest wykorzystywana w żaden sposób, a jedynie ulega rozproszeniu. Przykładem może być tutaj ciepło pary wylotowej powstające przy okazji pracy silników parowych, czy ciepło spalin odlotowych produkowane w silnikach spalinowych. Więcej na temat czym jest ciepło odpadowe dowiesz się TUTAJ.
Jak można odzyskiwać energię z ciepła odpadowego?
Istnieje kilka sposobów na odzyskiwanie energii z ciepła odpadowego. Jednym z ciekawszych przykładów jest jego wykorzystanie do ogrzewania pomieszczeń. Jak to działa?

Dajmy na przykład serwerownie, w których nieustannie pracujące serwery wytwarzają ogromne ilości ciepła. Szkoda byłoby je zmarnować, dlatego coraz częściej spotkać się można z przedsiębiorstwami, które decydują się na wykorzystanie wody do chłodzenia urządzeń. Odbierana ciecz ma oczywiście wyższą temperaturę niż ta, która panuje w pozostałych pomieszczeniach, tak więc stanowi ona idealny sposób na ogrzewanie przestrzeni firmowych.
Innym pomysłem na zużytkowanie ciepła odpadowego może być jego wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej. Rozwiązanie to jest popularne w przedsiębiorstwach, których działalność wiąże się z produkcją biogazu, jak wysypiska śmieci czy oczyszczalnie ścieków. Produkcja energii możliwa jest dzięki stosowaniu pomp ciepła.
Dlaczego jest to tak istotne?
Czy odzyskiwanie ciepła odpadowego ma w ogóle jakieś uzasadnienie? Okazuje się, że jak najbardziej. Wg szacunków specjalistów, około 68% wytwarzanej na drodze procesów produkcyjnych energii jest tracone bezpowrotnie. W takim przypadku wprowadzenie innowacji pozwalających na wykorzystanie ciepła odpadowego może wiązać się z niemałymi oszczędnościami.
Działania te są też korzystniejsze pod względem ekologicznym. Energii, którą uzyska się z odpadów, nie trzeba przecież produkować. Z kolei obniżenie zapotrzebowania na „nową” energię jest kluczem do tego, by zmniejszyć jej wytwarzanie na całym świecie. Taki stan rzeczy ma oczywiście pozytywny wpływ na naszą planetę i jej mieszkańców.
Podsumowanie
Wykorzystanie ciepła odpadowego będącego skutkiem ubocznym procesów produkcyjnych może być rozwiązaniem do obniżenia światowej produkcji energii, a co za tym idzie – jednym ze sposobów na mniejszą eksploatację nieodnawialnych źródeł energii. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyjcie na stronę trendywenergetyce!