Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla psa i kota

Zapraszając pod swój dach nowego, zwierzęcego lokatora, powinniśmy zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Z czasem psi czy koci towarzysz staje się nieodłącznym elementem naszego życia i kolejnym członkiem rodziny – wita nas po powrocie z pracy, towarzyszy w codziennych czynnościach domowych, czy też motywuje do wspólnych, regularnych spacerów na świeżym powietrzu. Zdrowie naszych zwierzaków zależy przede wszystkim od odpowiedniej, dostosowanej do określonej rasy diety. Ważny jest dobór odpowiedniej karmy (suchej lub mokrej), która faktycznie dostarczy naszemu pupilowi odpowiednich i potrzebnych mu składników.

Miska wypełniona karmą
Popularne dobre karmy dla psa

Zarówno w przypadku psów i jak i kotów należy zdecydowanie unikać karm, które w swoim składzie zawierają wypełniacze w postaci różnych rodzajów zbóż (np. owies, pszenica itp.). Zboża zawierają szkodliwy dla naszych podopiecznych gluten, który może wpływać na zdrowie naszych pupili. Psy i koty nie są ewolucyjnie przystosowane do przyswajania ziaren zbóż w znacznych ilościach, dlatego powinniśmy tego unikać i wybierać karmy z jak największą zawartością mięsa. Mięso zawiera najpotrzebniejszy składnik potrzebny do prawidłowego rozwoju naszych zwierzęcych towarzyszy. Zarówno pies, jak i kot najbardziej potrzebują białka zwierzęcego – wywodzą się przecież od drapieżników.

Jaką więc karmę wybrać dla naszego podopiecznego? Najlepsza karma dla kota powinna zawierać jak największy procent mięsa, a jak najmniej zbóż i innych wypełniaczy. Od wypełniaczy nie uciekniemy – jest to zło konieczne, które musimy zaakceptować (no chyba, że zdecydujemy się na dietę BARF, lub własnoręcznie będziemy przyrządzać naszym pupilom posiłki). Warto jednak by w tej roli wykorzystywane były np. ziemniaki i ryż, a nie zawierające szkodliwy dla czworonogów gluten. Podobnie jest z  psami. W ich wypadku też powinniśmy wybierać karmy, w których dominuje białko zwierzęce. Karma o zawartości około 20% mięsa ponoć zaspokaja już potrzeby żywieniowe naszego zwierzaka w odpowiednim stopniu. Wiadomo – im więcej mięsa w mięsie, tym lepiej.